Domácnost

Jak se vyrovnat s rozchodem aneb efektivní truchlení

Rozchody jsou těžké. Každý z nás někdy zažil situaci, když dříve báječný vztah skončí, láska se vytratí a my jsme sami. S trochou smůly je konec románku provázen ještě hádkami, slzami, bolestí a pocitem beznaděje.
Beznaděj se vztahuje k naší budoucnosti. Kvůli rozchodu jsme zhrzení, zranění a máme pocit, že již nikdy nebudeme nikoho milovat. Strach z dalšího ublížení a zklamání je naprosto přirozený a měli bychom si dopřát určitý čas k tomu, abychom zpracovali vše, co nás potkalo. Stejně tak bychom neměli zatracovat lásku jako takovou, a měli bychom věřit v to, že přijde den, kdy znovu nalezneme své štěstí a klid. Nejdříve bychom se však měli vyrovnat s minulostí a udělat si pořádek v hlavě i ve svém srdci.
Jak se nejlépe vyrovnat s tím, že náš vztah skončil?
smutek z manželství
·         Uvědomme si, proč jsme se rozešli. K rozchodu jsou vždy důvody na obou stranách, i když se většinou jeden rozchází s druhým, má svůj důvod a my jej musíme přijmout.
·         Poučme se z chyb. Každý vztah nás něco naučí a dá nám určité poselství do dalšího života. Nebuďme slepí ke svým omylům, buďme objektivní a zamysleme se nad tím, co jsme pokazili a proč. A co udělat příště pro to, aby se taková situace neopakovala.
·         Nastavme si nový pohled na svět a zejména na to, jaké jsou výhody single života. Dopřejme si oddych od vztahů jako takových, od opačného pohlaví. Buďme rádi sami se sebou a pokusme se přijít na to, co vlastně od života chceme – a co chceme sami od sebe. Užívejme si sebe sama.
·         Bavme se. Užívejme si svobody nejen sami, ale i s druhými. Choďme ven, mezi lidi, sportujme, užívejme si zábavu na večírcích a různých kulturních akcích. Lidský kontakt je po rozchodu důležitý a přátelé jsou skvělým zdrojem zábavy, ale i pochopení. Přátelství je lék na každé trápení, proto travme čas s těmi, na kterých nám záleží a se kterými je nám dobře. Pouhá přítomnost blízkých nám pomůže překonat pocity osamění a ztracení.
přestřižený papír
·         Neidealizujme ani nekritizujme svého bývalého partnera. Nesmýšlejte o tom, s kým jste prožili kus života, přehnaně dobře ani zle. Každý má své silné a slabé stránky, s každým zažijete dokonalé chvíle, ale i mučivé momenty. Nebuďme přehnaně kritičtí a ani nestavme druhého na piedestal. Prostě ho berme takového, jaký je, a přejme mu hezkou budoucnost s někým jiným. To, že budeme vůči němu zahořklí, nebo na něj naopak budeme vzpomínat s vidinou společné budoucnosti, nám nepomůže se od ukončeného vztahu odpoutat.