Agility – úzké propojení člověka a psa

Agility (z angličtiny přeloženo jako hbitost) je poměrně mladý sport spojující rychlost a mrštnost psa s páníčkovou schopností motivovat. Dá se přirovnat ke koňskému parkuru. Sport vznikl v roce 1978 v Anglii a v dnešní době je rozšířen hlavně v Evropě a USA.

Cílem je překonání nejrůznějších překážek v co nejrychlejším čase. Psi se dělí do 3 velikostních kategorií, podle kterých je nastavená také výška překážek, dále se dělí podle dovedností na začátečníky, pokročilé a profesionály.

Nejlépe nás s tímto sportem ale seznámí někdo, kdo se pohybuje přímo v prostředí tohoto sportu, proto tu máme rozhovor s mladou účastnící mnoha agility soutěží a členkou Libereckého týmu Agimaniac – Šárkou Honovou.

Na začátek se zeptám konkrétně na tebe a tvého čtyřnohého miláčka. Jaká je to rasa, kolik pejskovi je a jak se vlastně jmenuje?
„Mám pětiletou fenku, jmenuje se Bonnie a je to Jack russell teriér.“
Kolik bylo Bonnie, když jste začaly trénovat?
„Bylo jí asi 6 měsíců, když jsme začaly běhat.“
Může tento sport provozovat jakékoliv plemeno, nebo je to nějak omezeno? Která plemena se popřípadě hodí nejvíce?
„Běhat může v podstatě každé plemeno, ale s ohledem na jeho zdraví.
Nevhodná jsou velká a těžká plemena typu doga nebo bernardýn, jelikož hodně zatěžují klouby a jejich váha jim brání vyvíjet větší rychlost mezi jednotlivými skoky. Nejčastěji se objevují border kolie, australští ovčáci, šeltie a teriéři. Za nejvhodnější plemena se považují právě border kolie, hlavně pro jejich rychlost.“

Je potřeba mít na agility nějaké speciální vybavení?
„Je potřeba sada překážek (např. tunely, skočky, zónové překážky…), pokud ale chcete trénovat v nějakém centru, tyto překážky tam jistě mají,  pak už stačí jen pes.“
Myslíš, že je tento sport populární?
„Mezi pejskaři velmi, u veřejnosti tolik známý není, ale rozhodně nabývá na popularitě.“
A jaké je tajemství úspěchu?
„Tajemstvím úspěchu je dobrý vztah mezi psem a pánem, protože společně tvoří jeden tým a navzájem musí spolupracovat.“
 
Tak nám to Šárka hezky potvrdila. Hlavní věcí proto, abyste mohli začít je dobrý vztah s mazlíčkem. To ostatní už je jen o tréninku, píli a vytrvalosti.