Chcete podnikat na rodičovské dovolené?

Ptáte se, kdy je ten nevhodnější čas pro začátek vlastního podnikání? Máte-li dobrý a pravděpodobně výdělečný nápad co dělat, tak prakticky kdykoliv. Možná namítnete, že skloubit péči o malé dítě, které vyžaduje neustálý dozor, a podnikání, jde velmi těžko. Ovšem matky, které to dokázaly, vám mohou potvrdit, že když se chce, všechno jde.
 chlapeček ve svetříku
Hlavních výhod samostatné výdělečné činnosti při rodičovské dovolené je hned několik:
·     organizujete si čas dle vašich potřeb
·     dostáváte státní příspěvek na péči o dítě
·     pomůžete zlepšit finanční situaci vaší rodiny
·     podnikání vám rozšíří vaše obzory a posune vás zase o něco dále
 
Jak je to s platbami povinných odvodů?
Na podnikání během rodičovské dovolené se pohlíží jako na vedlejší samostatně výdělečnou činnost, proto pro ni v prvním roce zahájení podnikání neplatí povinnost hradit povinné měsíční odvody na sociální a zdravotní pojištění. Nemá-li maminka velké příjmy ze svojí živnosti, může tato skutečnost znamenat poměrně velkou finanční úsporu, kterou její rodina určitě ocení.
 
Je možné dát dítě do školky a zároveň podnikat?
Podnikání bývá často časově náročné a pracující maminka jistě uvítá, může-li své malé dítě svěřit do péče mateřské školky. Tato výhoda zůstává zachována i pro maminky na rodičovské dovolené, což je k nezaplacení. Dětí do věku dvou let je však možné umístit do předškolního zařízení pouze na dobu maximálně 46 hodin v měsíci.
 kousání pastelky
Které tiskopisy se musí vyplnit?
Každý rok podnikání je třeba zakončit podáním daňového přiznání na příslušný finanční úřad, a to do 31. března. Za zvážení určitě stojí využití výdajových paušálů, kdy není nutné vést kompletní daňovou evidenci a spočítání vlastní daňové povinnosti je tak poměrně jednodušší. Jedinou povinností pro vás při využívání výdajových paušálů zůstane evidence příjmů, tedy vydaných faktur a přijatých plateb hotovostních i bezhotovostních, a pohledávek – nezaplacených faktur. Dále
musí podnikající maminka předložit Přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a Přehled o příjmech a výdajích pro OSSZ, obojí vždy do konce dubna daného roku.