Květináč x obal na květináč

Květiny a rostliny všeobecně dělají dům či byt útulnějším, hřejivějším. Nepostradatelným faktem je i prospěšnost rostlin v bytě. Samozřejmě slouží i coby okrasa našeho bydlení. Když se řekne květináč, mnozí si představí kulatou nádobu z keramiky či plastu. Pod pojmem obal si vybavíme především ladící designový prvek v našem bytě. Jak tomu však je v realitě? Proč a co je důležité pro květiny? Neboť pro ně je květináč jakýmsi domovem a vytvořením jednou z podmínek pro jejich životnost.

květináč
 
Květináč
 
Jedná se o nádobu, která slouží k pěstování květin. Zatímco byly doby, kdy dominovaly hliněné nádoby, postupem času došlo k inovaci a vývoji i v rámci výroby květináčů. Což ve výsledku přináší zajímavější a účelnější materiály. Ideální volbou v případě materiálu je neglazovaná keramika, pozitivem je, že nedochází k eliminaci vzduchu a tento materiál je schopen pojmout přebytečnou vodu. Na výběr však je rovněž z více materiálů, jako například plast, keramika, sklolaminát apod. I když květináče z plastu jsou příznivé pro svou nízkou hmotnost, značnou odolnost a k dispozici je pestrá škála druhů a barev, může docházet v těchto nádobách přemokření zeminy, neboť plast je nepropustný. Nicméně náleží plastové květináče mezi nejrozšířenější nádoby pro pěstování rostlin. Květináče vyrobené z kvalitnějšího plastu vynikají i odolností vůči UV záření. V případě pěstování rostlin pouze v květináči, je vhodné při nákupu uváženě vybírat i dle designového provedení. I když prvotní a nejdůležitější je účelnost v rámci pěstování rostlin, přeci jen, jedná se o prvek v našem bytě, který by měl ladit i esteticky. Podtrnout styl našeho bydlení.
 
zásobník
 
Obal na květináč
 
Obal je zásadně designovým prvkem. Někteří preferují obaly na květináče, neboť výhodou je snadné obměňování dle potřeby, aniž by muselo docházet k přesazování rostlin apod. Je podstatné však myslet za zásadní věc – je třeba, aby obal měl adekvátní velikost vůči květináči, tj. kolem květináče musí být dostačující vzduchový prostor. Předností je, jestliže obal je opatřen výstupky, které zamezují dotyku s dnem květináče a tím tak nedochází k eliminaci vody. Trh je doslova zahlcen rozmanitým výběrem obalů co do velikosti, barev, druhů, motivů apod.