Když chlór nevyhovuje

K tomu, aby měl člověk ve svém bazénu za všech okolností čistou vodu, je toho třeba poměrně dost. Tuto je třeba zbavovat mechanických nečistot, což není zase až takový problém, protože je tento typ znečištění viditelný i pouhým okem a dá se tak proti němu bez problémů adekvátně zakročit, ale také škůdců mikroskopické velikosti, tedy baktérií, mikrobů a řas, s nimiž už to navzdory jejich maličkosti ani zdaleka tak jednoduché není.

plavecký bazén

Aby se zabránilo znehodnocení vody mikroorganismy, je třeba do ní přidávat adekvátní množství vhodné bazénové chemie. Což se sice snadno řekne, ale už hůř udělá. Protože kdo z amatérů ví, který přípravek nebo které přípravky zvolit, jak často a v jakém množství je aplikovat a jak kontrolovat jejich účinnost? K tomu už je třeba nejeden návod k použití a zkušenosti.

V boji proti mikroorganismům se v našich bazénech zpravidla používají prostředky založené na bázi chlóru, plynu, jenž ony drobounké škůdce spolehlivě likviduje. Ovšem stejně jako leccos má i chlór svá negativa. Nejednomu člověku vysouší pokožku, pálí ho do očí, vyvolává alergickou reakci.
A co má takový jedinec dělat potom? Smířit se s tím, že se buď bude koupat ve špinavé vodě bez chemického ošetření, nebo že se nebude koupat vůbec?
Kdeže!

I pro někoho takového je tu řešení jménem bezchlorová chemie.
V tomto případě se jedná o neméně efektivně fungující přípravky, jež se odlišují tím, co už i jejich název napovídá. Neobsahují chlór, nýbrž jinou účinnou látku, jež splní stejnou úlohu též.

plovák

Touto alternativní účinnou látkou bývá aktivní kyslík. A nemylme se – jakkoliv je tento prvek nezbytný pro život, zde se stará o pravý opak, tedy o to, aby se mikroorganismům ani trochu nedařilo.
OXY tablety, OXY krystaly a Aktivní kyslík svým vysoce oxidačním potenciálem spolehlivě brání mikrobiálnímu znečištění vody a současně jsou šetrné ke koupajícím se lidem. A když se tyto preparáty navíc používají s kyslíkovým aktivátorem, je s mikroorganismy na dlouhou dobu amen.
Čehož ale rozhodně majitelé bazénů nelitují a nikdy litovat nebudou.